Spirituals Singers Band powstał w 1978 roku we Wrocławiu z inicjatywy Włodzimierza Szomańskiego. Specjalizuje się w wykonaniach a cappella pieśni negro spirituals, gospels, traditional jazz, evergreens, kolęd, a także muzyki rozrywkowej. Efektem 37 - lat działalności jest kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, liczne programy TVP i PRw Polsce i Europie, a także dyskografia, obejmująca dwanaście płyt. Zespół wziął  udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, od  „Wratislawia Cantans” po  „Jazz Jamboree”.

W biografii SSB należy odnotować fakt współpracy przy realizacji spektakli muzycznych z teatrami w całej Polsce oraz dubbing bajek dla dzieci.

Bogaty i oryginalny repertuar zespołu, będący owocem twórczym kierownika artystycznego – Wł. Szomańskiego, umieszcza go z jednej strony w muzyce popularnej, gospels i jazzie, z drugiej na estradach filharmonicznych  wykonaniach dzieł oratoryjno-kantatowych jakie zostały stworzone z myślą o zespole. Stąd częsta współpraca z Filharmoniami oraz orkiestrami symfonicznymi w Kraju.

Za dokonania artystyczne członkowie zespołu  zostali odznaczeni Krzyżami Zasługi,  uhonorowani prestiżową nagrodą im. Vacka – Wacka Kisielewskiego, Magazyn Jazz Forum „Jazz Top’92” w kategorii grup wokalnych  przyznał im pierwsze miejsce w Polsce. Zespół jest  dwukrotnym laureatem  festiwalu „Old Jazz Meeting” , Nagrody Estrady Polskiej „Prometeusz 2000” za najwyższe osiągnięcia w sztuce estradowej oraz laureatem nagrody im ks. Wł. Pietrzaka za zasługi w popularyzowaniu muzyki gospel w naszym kraju.

W ostatnich  latach SSB dał kilkaset koncertów z muzyką chrześcijańską w kościołach całego Kraju. W  roku 2011  został zaproszony przez Ambasadę RP  do wykonania  koncertu na zakończenie Prezydencji Polski w UE w Brukseli. Nowe  projekty zespołu to zmierzenie się z pieśniami Cz. Niemena w koncercie „Niemen inaczej” z  największymi gwiazdami polskiej estrady oraz  koncert- spektakl „Opowieści Krasnala Szomola” do J.Tuwima, który towarzyszył posadzeniu miniatury Włodka Szomańskiego, czyli Wrocławskiego Krasnala Szomola pod Filharmonią Wrocławską.

 

Skład  zespołu Spirituals Singers Band

  • Alicja Wiłkowska  - sopran
  • Marta Raczak-Idczak - mezzosopran
  • Aleksandra Sozańska-Kut - alt
  • Jacek Zamecki  – tenor
  • Krzysztof Pachołek – baryton
  • Artur Stężała – bas

Koncerty prowadzi Elżbieta Szomańska

Wszystkie utwory w aranżacji Włodzimierza Szomańskiego

Strona wykorzystuje pliki cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zrozumiałem